[Ceska verze (Windows)] [Ceska verze (ASCII)]

Miroslav Najman

Mobilni telefon bych si nikdy nekoupil
aneb Orwellovska vize budoucnosti

povidka

Je 2. ledna 2021, devet hodin vecer a ja sedim na obvodnim oddeleni policie. Sebrali me. Je mi 54 let a ja jsem prvne v zivote poznal co to je, kdyz cloveka odvadeji policajti. Zastavili me na ulici, kdyz jsem sel na autobus. Obycejna kontrola dokladu. Abych se pry legitimoval. Vyndal jsem svuj stary, jiz neplatny obcansky prukaz a podal jim ho. Kde pry mam svuj komunikator. Rekl jsem, ze komunikator nemam. Tak me sebrali kvuli identifikaci. Abyste rozumeli - dnes, v roce 2021 jiz neplati obycejne cipove prukazy totoznosti. Mame komunikatory. Ptate se, jak je to mozne ?

To bylo tak. Na prelomu tisicileti nastal obrovsky boom mobilnich telefonu. Koncem roku 2000 mel mobilni telefon kazdy treti obyvatel a pocty se stale zvysovaly. Mobilni telefon jste potkavali na kazdem kroku, a to i tam, kde to nebylo dvakrat vhodne nebo to vylozene obtezovalo. V autobusu, u lekare, na ulici a samozrejme v praci. Dokonce kdyz se sesli pratele aby si po case docela obycejne popovidali a popili, tak kazdy mel pred sebou zapnuty mobilni telefon. Co chvili se ozyvalo zvoneni ci kratke pipnuti, ktere oznamovalo dorucenou textovou zpravu. V te dobe byla jiz nabizena sluzba, ktera umoznovala lokalizaci zapnuteho telefonu na prani uzivatele. V roce 2001 se v USA zacaly do vsech novych mobilnich telefonu montovat cipy k urceni presne polohy telefonu pomoci druzicove navigace. Udajne kvuli urceni polohy vyhradne pri tisnovem volani. Bohuliba myslenka.

V prubehu prvnich 10 let noveho tisicileti se pocet uzivatelu mobilnich telefonu zacal blizit 95 procentum. Soubezne s timto narustem poctu uzivatelu mobilnich telefonu se stale vice pouzivaly takzvane komunikatory. Jednalo se vlastne o mobilni telefon a pocitac v malem spolecnem pouzdru. Komunikator kolem roku 2010 umoznoval asi polovine obyvatel mnoho funkci, od klasickeho telefonovani, pristupu na Internet, psani elektronicke posty chranene elektronickym podpisem, bankovnimi operacemi, placeni v obchodech, az po vyrizovani nejruznejsich zalezitosti na uradech a spoustu dalsich funkci. Bylo to velmi pohodlne. Kolem roku 2012 se zacalo komunikatoru pouzivat v nekterych velkych firmach a statnich uradech misto identifikacni cipove karty. Kazdy zamestnanec mel ve svem osobnim komunikatoru, kde byla schovana vlastne cela jeho kancelar, trvale a nesmazatelne ulozena vsechna data o sve osobe, vcetne 3D fotografie, vzorku sveho hlasu a u statnich instituci i papilarnich linii kuze na palci. Vse v datove podobe ve velkem rozliseni.

Prelom nastal roku 2015, kdy parlamenty mnoha zemi schvalily navrh zakona o novem zpusobu prokazovani totoznosti obcana. Komunikator se stal nahradou za cipove obcanske prukazy, ktere tomuto ucelu slouzily od roku 2006, kdy nahradily papirove obcanske prukazy. Po prechodne obdobi byly platne jak cipove prukazy, tak komunikatory. Tohle obdobi skoncilo loni. Od letoska musi mit kazdy obcan stale u sebe svuj osobni komunikator. Pri silnicni kontrole, v bance, na uradech - vsude se s nim prokazete a pres infracerveny kodovany port si o Vas zjisti uplne vse. Puvodni funkce komunikatoru zustaly zachovany (telefonovani, operace s uctem, Internet), ba co vic, byly rozsireny o funkci presne lokalizace polohy s okamzitym predavanim do policejni centraly. Udajne kvuli ochrane obyvatel proti zlocincum a teroristum. Ktery zlocinec ci terorista si s sebou bude nosit komunikator, kdyz vi, ze je sledovan, tot otazka. Prave kvuli tomuto nedostatku je v navrhu zakonna uprava o implantaci identifikacnich mikrocipu do tela obcana jiz pri narozeni. Nejen ze clovek musi mit zapnuty komunikator 16 hodin denne, jinak plati vysoke pokuty za mareni vykonu dohledu policie nad poradkem, ale zanedlouho bude mit mozna voperovany cip pod kuzi a bude z nej jen ovce, sledovana statni a policejni masinerii.

Tak kvuli tomu me sebrali. Ted tu cekam na overeni dat ze stare cipove obcanky. Moje zena uz o me vi. Poslali ji zpravu na jeji komunikator. Az si pro me prijede, tak me propusti a dostanu tyden na zakoupeni a registraci sveho komunikatoru. Komunikator je dotovany, je snadne si jej koupit. Prodejci jsou na kazdem rohu. Kdyz si ho nekoupim, tak pry skoncim ve vysetrovaci vazbe a casem pred soudem. Pak mozna i ve vezeni pro lehke pripady.

Ptate se, jak mohlo vse dojit tak daleko ? Na pocatku byl obycejny mobilni telefon. S bourlivym rozvojem mobilnich technologii se pomalu ale jiste stavalo vlastnictvi mobilniho telefonu a pozdeji komunikatoru spolecenskou normou. Nepsanou, avsak o to zakernejsi. To, ze se casem z normy spolecenske stala norma zakonna, je jen nestastne vyvrcholeni soucasneho stavu spolecnosti. Neni kam utect...