[Ceska verze (Windows)]
[Ceska verze (ASCII)]
Miroslav Najman
Jsou mobily bezpecne ?
Napsano pro Zpravodaj Ceskeho klubu skeptiku Sisyfos v listopadu 2004
Pred casem me v jednom prerovskem knihkupectvi, mezi mnozstvim ezotericke, proutkarske, samanske, geopatogenni a ja nevim jake jeste dalsi, skeptika drazdici literatury (omlouvam se Literature) zahledl knihu s nazvem "Jsou mobily bezpecne ?" s podtitulem "Elektrosmog - Strasak a realita - jak v nem zdrave zit" vydanou v nakladatelstvi Fontana (http://www.fontana.ws) za 188,- Kc. Titul me zaujal jednak proto, ze mam k teto problematice pomerne blizko (mym oborem je radiotechnika a letecka radionavigace - v souvislosti s tim se delsi dobu zabyvam problemem (ne)pouzivani mobilnich telefonu na palube letadla vzhledem k moznym rizikum nezadouciho ovlivnovani navigacnich pristroju - http://www.volny.cz/ok1dub/mobily) ale hlavne proto, ze jednim z autoru je letosni laureat Bludnych Balvanu Sisyfa v kategorii jednotlivcu - Ing. Vlastimil Zert. Jeho prevratny "objev" v oblasti nebezpecneho vyzarovani carovych kodu a stejne prevratna metoda, jak tento zhoubny vliv natistenych carek na obalu zbozi eliminovat (skrtat, skrtat a zase skrtat) nenechal v klidu nikoho z meho okoli, komu jsem dal precist letosni Bludne Balvany.
Predesilam, ze knihu autoru Ing. Vlastimila Zerta a Ing. Andreje Sandora "Jsou mobily bezpecne ?" jsem cetl z pohledu radiotechnika. State, zabyvajici se vlastnim vlivem na lidsky organismus jsem castecne konzultoval se vseobecnym lekarem. Nicmene zaujmout kvalifikovany postoj k celemu textu si presto netroufam. Myslim vsak, ze pro zakladni nahled na toto dilo postaci nekolik mych postrehu, ktere si troufam nize sdelit. Nez se vsak budu venovat vlastnimu obsahu, dovolte jeste malou odbocku. Na prvni strane se, krome jineho, pise ze "Veskera prava jsou vyhrazena. Zadna cast teto publikace nesmi byt v zadne podobe reprodukovana, ulozena v nahravacim systemu nebo vysilana bez predchoziho pisemneho svoleni nakladatele". Vzato doslova, tuto klauzuli jsem porusil uz tim, ze pouzivam pro psani tohoto textu abecedu. Ale vratme se k vlastnimu obsahu.
Kniha je rozdelena do osmi kapitol (1. Jsou mobily bezpecne?, 2. Co je to elektromagneticka kompatibilita, 3. Nebezpecny elektrosmog, 4. Biologicke ucinky elektromagnetickych vln, 5. Lekari v boji proti oslabovani organismu elektrosmogem, 6. Odlisne nazory na elektrosmog, 7. Zpusoby ochrany proti elektrosmogu a 8. Z cinnosti pracoviste experimentalni psychotroniky v Senci).
Prvni, co zarazi technika, znaleho oboru radiovych vln, je terminologie, ktera je v knize pouzivana. Elektrosmog, Teslovo skalarni podelne vlneni, vir elektrickeho pole, biodynamicke pole kolem zivych objektu, Rumleruv vlnovod (Lecherovo vedeni, ovsem z konopnych provazku), radiesteticke metody (kyvadlo, virgule), jinove a jangove pole, stinic (cednik ovinuty dratem a napajeny z tuzkove baterie) nasazeny na hlavu, odicka polarita tela jedince - to je jen cast terminu, kterymi se kniha jen hemzi. Jeste zajimavejsi jsou pak nektere formulace, ve kterych se misi konvencni terminus technikus s temito radiotechnickymi novotvary ve zmet, ktere se premyslivy technik musi smat. Veta "Teslova podelna vlna s podilem virove struktury je pri pruchodu lidskym telem tunelovana, coz umoznuje netlumenou intenzitou zasahnout primo nejen jednotlive organy, ale i bunky." nepotrebuje komentar.
Dalsi lahudkou je metoda, jak lokalizovat jiz zminene "viry elektrickeho pole". Tyto "viry" se podle autora projevuji jako sum a lze je pry detekovat za pomoci bezneho tranzistoroveho radia v pasmu VKV kolem kmitoctu 90 MHz. Se zapnutym prijimacem co nejdale od tela s castecne vysunutou antenou, sklonenou cca 45 stupnu od svisle roviny, mame kracet po mistnosti nebo po terenu. V urcitych ostre ohranicenych mistech se zeslabi signal prijimane stanice a ozve se silny sum - tam je pry pritomen silnejsi vir elektromagnetickeho rusiveho pole. My od radia vime, ze sum je zpusoben poklesem prijimaneho signalu vlivem jeho vicecestneho sireni a fazoveho skladani prime a odrazene vlny. Sum, ktery z radia pak slysime, je tepelnym sumem vstupniho aktivniho prvku.
V dalsich statich je zminovano, ze daleko horsi vliv na lidsky organismus maji slaba pole a nikoliv silna. Co tim autor mini, nelze rici. Citovane pripady negativniho ovlivnovani zivych organismu (vskutku pusobiva je fotografie nemocneho telete ze statku, za kterym se tyci TV vysilac) postradaji samozrejme zakladni atributy vedeckeho zkoumani: dvojita slepa zkouska a dostatecne rozsahly statisticky vzorek. Ale to bychom asi chteli po Ing. Zertovi moc.
Konecne konstatovani, ze lidske telo je "idealni antenni dipolovy system z dielektrickeho materialu" nenechava jiz nikoho na pochybach, co je autor zac.
Celou knihou se jako cervena stuha vine rada reklam na "produkty" nakladatelstvi Fontana - nechybi zde ani upoutavky na dalsich nekolik titulu Ing. Zerta a reklamy na radu "stinicu" skodliveho elektromagnetickeho zareni. Stinice jsou vzdy skoro o rad mensi nez cini delka vlny vysilani mobilniho telefonu, takze jejich fakticka ucinnost je v podstate nulova. V knize je dokonce zminovano zarizeni Elektrovit, ktere je vlastne velkym kondenzatorem, jehoz jedna deska je ve strope a druha v podlaze s napetovym spadem 4 kV/m a ktere by melo eliminovat biologicky drazdive viry elektrickeho pole. Uf.
Ponekud zakernym rysem knihy je skutecnost, ze rada formulaci i celych vet, tykajicich se lidskeho tela obecne, je kupodivu spravnych. Cely text je pak konglomeratem vyse zminenych radiotechnickych blabolu prospikovanych (kdovi zda zamerne, nebo nedopatrenim) vedeckymi fakty z oboru lekarske vedy. Ovsem v okamziku, kdy se text zacne stacet do roviny vlastniho ovlivnovani lidskeho organismu elektromagnetickym polem se opet ocitame takrikajic na vode.
Nelze zde citovat zdaleka vsechny perly, ktere se v uvedene knize nachazeji. Ctenar, ktery se v radiotechnice a v sireni elektromagnetickych vln neorientuje pak musi nutne po precteni tohoto "dila" oblepit sve okoli i mobilni telefon ruznymi "stinici" a bude patrne spokojen. Dozvedel se, co potreboval. Puvabne je, ze i na teto Zertove knize je - to neuhadnete - carovy kod.
Domnivam se, ze treti misto v kategorii jednotlivcu pri vyhlaseni letosnich Bludnych Balvanu pro Ing. Zerta za eskamoterstvi s carovymi kody je nezaslouzene a ponizujici. Ing. Zert by si za svou publikacni cinnost zaslouzil prvni pricku.
|